Ajankohtaista

Raksa avaa rakentajan kevään

11.3.2019

Raksa 2019 käynnistää rakentajien, remontoijien ja sisustajien kevätkauden tulevana viikonloppuna Lahdessa. Tapahtuma kokoaa Lahden Messukeskukseen neljän hallin täydeltä alan tuotteita ja palveluita. Kolmen messupäivän aikana on tarjolla koulutusta, vinkkejä ja uusia ideoita kuluttajille sekä alan ammattilaisille ja opiskelijoille. Tapahtuman teemoina ovat tänä vuonna ekologinen rakentaminen, energiatehokkuus, mökki ja sauna sekä persoonallinen koti. Suomen suurimpiin rakennusalan erikoistapahtumiin lukeutuva Raksa järjestetään 15.-17. maaliskuuta.

Neuvot pieniin ja suuriin projekteihin

Raksa-messujen ohjelmasisältö tarjoaa uusia ideoita ja ajankohtaista asiaa niin suurelle yleisölle kuin ammattilaisillekin. Luvassa on rahanarvoisia ja ympäristöä säästäviä vinkkejä energiatehokkaisiin ja ekologisiin rakennus- ja remonttiprojekteihin. Ohjelmalavalla kuullaan muun muassa Apulannan Sipe Santapukin ajatuksia omasta rakennusprojektistaan, asiaa puurakentamisen tulevaisuudesta sekä vinkkejä lämpöpumpun valintaan, jäteveden lämmön talteenottoon ja energiasäästöikkunoiden valintaan. Rakennusklinikalla sekä Lahden LVI-yhdistyksen osastolla on tarjolla ammattilaisten neuvoja rakennus- tai remonttiprojektien ongelmakohtiin. Messuille rakentuu myös Pihainfo, jossa annetaan neuvoja pihasuunnitteluun ja -rakentamiseen. Messuja emännöimään saapuu suosittu toimittaja ja bloggaaja Hanna Sumari, joka kertoo Raksan ohjelmalavalla kevään sisustustrendeistä.

Ilmaista koulutusta

Ensimmäisenä messuaamuna järjestettävä ilmainen Raksa-seminaari tarjoaa ajankohtaista tietoa digitalisaation vaikutuksista taloyhtiöiden toimintaan. Ilmaisen tilaisuuden järjestää Raksa-toimikunta yhteistyössä Kiinteistöliitto Päijät-Hämeen ja Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy:n kanssa. Asumisen sisäilmaseminaari tuo esille riskitekijöitä asumisen sisäilman laadun kannalta sekä tarjoaa ratkaisuja ongelmien estämiseksi ja poistamiseksi. Lahden Seudun Omakotiyhdistyksen, Suomen Omakotiliiton ja Lahden kaupungin rakennusvalvonnan yhteistyössä järjestämään tilaisuuteen on vapaa sisäänpääsy. Pientalorakentamisen Kehittämiskeskus PRKK toteuttaa perinteisesti suositut rakentaja- ja remonttikoulut messujen yhteydessä lauantaina 16.3. Kaikkiin Raksa-messujen koulutustilaisuuksiin on ennakkoilmoittautuminen.

Koko perhe rakentaa

Samanaikaisesti Raksa-messujen kanssa järjestetään Lahden Messukeskuksessa toiminnallinen LEGO-tapahtuma, joka tarjoaa nähtävää ja puuhaa koko perheelle. Tapahtumaan rakentuu suuri LEGO- ja DUPLO-rakentelualue, harrastajien LEGO-näyttely sekä kattava LEGO-myymälä. LEGO-tapahtuma on alle 16-vuotiaille ilmainen. 15 euron LEGO-tapahtumalipun ostaneet aikuiset pääsevät samalla lipulla myös Raksa-messuille.

Messuille kätevästi bussilla

Raksa-messuille järjestetään ilmainen bussikuljetus Lahden Matkakeskuksesta torin (Marolankadun turistipysäkki) kautta Lahden Messukeskukseen. Lähdöt päivittäin tasalta ja puolelta, ensimmäinen bussi klo 10.

Raksa-messut Lahden Messukeskuksessa 15.-17. maaliskuuta 2019. Avoinna pe ja la klo 10-17, su klo 10-16.

Lisätiedot: www.raksamessut.fi

Liput:
Aikuiset ennakkolippu 10 € (14.3. saakka: lippu.fi), normaalihinta 12 €
Eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät 10 €
Alle 16-vuotiaat veloituksetta
Rakennusalan opiskelijaryhmät opettajineen veloituksetta messuille perjantaina 15.3.

KOKO Lahti Oy/Lahden Messut
Projektipäällikkö
Jonna Järvelä
p. 040 824 1273
jonna.jarvela@kokolahti.fi

Raksa 2019 käynnistää rakentajien, remontoijien ja sisustajien kevätkauden tulevana viikonloppuna Lahdessa. Tapahtuma kokoaa Lahden Messukeskukseen neljän hallin täydeltä alan tuotteita ja palveluita. Kolmen messupäivän aikana on tarjolla koulutusta, vinkkejä ja uusia ideoita kuluttajille sekä alan ammattilaisille ja opiskelijoille. Tapahtuman teemoina ovat tänä vuonna ekologinen rakentaminen, energiatehokkuus, mökki ja sauna sekä persoonallinen koti. Suomen suurimpiin rakennusalan erikoistapahtumiin lukeutuva Raksa järjestetään 15.-17. maaliskuuta.

Neuvot pieniin ja suuriin projekteihin

Raksa-messujen ohjelmasisältö tarjoaa uusia ideoita ja ajankohtaista asiaa niin suurelle yleisölle kuin ammattilaisillekin. Luvassa on rahanarvoisia ja ympäristöä säästäviä vinkkejä energiatehokkaisiin ja ekologisiin rakennus- ja remonttiprojekteihin. Ohjelmalavalla kuullaan muun muassa Apulannan Sipe Santapukin ajatuksia omasta rakennusprojektistaan, asiaa puurakentamisen tulevaisuudesta sekä vinkkejä lämpöpumpun valintaan, jäteveden lämmön talteenottoon ja energiasäästöikkunoiden valintaan. Rakennusklinikalla sekä Lahden LVI-yhdistyksen osastolla on tarjolla ammattilaisten neuvoja rakennus- tai remonttiprojektien ongelmakohtiin. Messuille rakentuu myös Pihainfo, jossa annetaan neuvoja pihasuunnitteluun ja -rakentamiseen. Messuja emännöimään saapuu suosittu toimittaja ja bloggaaja Hanna Sumari, joka kertoo Raksan ohjelmalavalla kevään sisustustrendeistä.

Ilmaista koulutusta

Ensimmäisenä messuaamuna järjestettävä ilmainen Raksa-seminaari tarjoaa ajankohtaista tietoa digitalisaation vaikutuksista taloyhtiöiden toimintaan. Ilmaisen tilaisuuden järjestää Raksa-toimikunta yhteistyössä Kiinteistöliitto Päijät-Hämeen ja Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy:n kanssa. Asumisen sisäilmaseminaari tuo esille riskitekijöitä asumisen sisäilman laadun kannalta sekä tarjoaa ratkaisuja ongelmien estämiseksi ja poistamiseksi. Lahden Seudun Omakotiyhdistyksen, Suomen Omakotiliiton ja Lahden kaupungin rakennusvalvonnan yhteistyössä järjestämään tilaisuuteen on vapaa sisäänpääsy. Pientalorakentamisen Kehittämiskeskus PRKK toteuttaa perinteisesti suositut rakentaja- ja remonttikoulut messujen yhteydessä lauantaina 16.3. Kaikkiin Raksa-messujen koulutustilaisuuksiin on ennakkoilmoittautuminen.

Koko perhe rakentaa

Samanaikaisesti Raksa-messujen kanssa järjestetään Lahden Messukeskuksessa toiminnallinen LEGO-tapahtuma, joka tarjoaa nähtävää ja puuhaa koko perheelle. Tapahtumaan rakentuu suuri LEGO- ja DUPLO-rakentelualue, harrastajien LEGO-näyttely sekä kattava LEGO-myymälä. LEGO-tapahtuma on alle 16-vuotiaille ilmainen. 15 euron LEGO-tapahtumalipun ostaneet aikuiset pääsevät samalla lipulla myös Raksa-messuille.

Messuille kätevästi bussilla

Raksa-messuille järjestetään ilmainen bussikuljetus Lahden Matkakeskuksesta torin (Marolankadun turistipysäkki) kautta Lahden Messukeskukseen. Lähdöt päivittäin tasalta ja puolelta, ensimmäinen bussi klo 10.

Raksa-messut Lahden Messukeskuksessa 15.-17. maaliskuuta 2019. Avoinna pe ja la klo 10-17, su klo 10-16.

Lisätiedot: www.raksamessut.fi

Liput:
Aikuiset ennakkolippu 10 € (14.3. saakka: lippu.fi), normaalihinta 12 €
Eläkeläiset, opiskelijat ja työttömät 10 €
Alle 16-vuotiaat veloituksetta
Rakennusalan opiskelijaryhmät opettajineen veloituksetta messuille perjantaina 15.3.

KOKO Lahti Oy/Lahden Messut
Projektipäällikkö
Jonna Järvelä
p. 040 824 1273
jonna.jarvela@kokolahti.fi

suomi
Event card: 
Home card: