Ajankohtaista

Suomalaista sisua parhaimmillaan-Suomen Vahvin Mies ja Nainen kisataan Lahden Messukeskuksessa toukokuussa

22.2.2017

Suomen Vahvin Mies –yhdistyksen perinteikäs Suomen Vahvin –kilpailu saa 30-vuotisjuhlavuotenaan arvoisensa kilpa-areenan. Suomen Vahvin Mies ja Nainen kisataan 
12.-13. toukokuuta ensimmäistä kertaa Lahdessa, Lahden Messukeskuksessa. Suomalaista sisua ja voimaa maailmankartalle nostanut kilpailu tunnetaan tervehenkistä voimailua kannustavana ja suurta yleisöä viihdyttävänä tapahtumana. Tapahtumaa on järjestetty alan kilpailuista yhtäjaksoisesti pisimpään maailmanlaajuisesti katsottuna.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen -kilpailussa mitellään erilaisissa voimaa, nopeutta ja kestävyyttä vaativissa lajeissa. Miesten sarjan lajeina ovat muun muassa yli satakiloisten kivien nosto ja tukkipunnerrus. Naisten kilpailussa työnnetään muun muassa aisapainoltaan 180-kiloisia kottikärryjä. Suomen Vahvin Mies 2016 -titteliä nähdään Lahden Messukeskuksessa puolustamassa lahtelainen Niko Vesterinen. Pääkilpailu kuvataan YLE TV2 -kanavalle sekä YLE Areenaan.

Suomen Vahvin Mies -yhdistys tarjoaa lajin harrastajille mahdollisuuden edetä kansainvälisiin koitoksiin. Suomen Vahvin Mies -kilpailun voiton myötä on vuosien saatossa maailmalle lähtenyt tunnettuja suomalaisvoimailijoita, esimerkiksi Jouko Ahola, Janne Virtanen ja Riku Kiri. Yhdistyksen perustajien, alan konkareiden Ilkka Nummiston ja Markku Suonenvirran mukaan yhdistyksen päätarkoituksena on kilpailujen järjestämisen ohella edistää erityisesti nuorison liikuntaharrastusta.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen Lahden Messukeskuksessa perjantaina ja lauantaina 12.-13.5.2017. Juhlagaala Lahden Sibeliustalossa lauantaina 13.5.2017.

Liput verkkokaupasta

Lisätiedot:

www.suomenvahvinmies.fi
Tapahtumasivu facebookissa

Markku Suonenvirta
p. 0500 526 922
suomen.vahvinmies@smail.fi

Niko Vesterinen
p. 044 575 5509
n.vesterinen89@gmail.com

Suomen Vahvin Mies –yhdistyksen perinteikäs Suomen Vahvin –kilpailu saa 30-vuotisjuhlavuotenaan arvoisensa kilpa-areenan. Suomen Vahvin Mies ja Nainen kisataan 
12.-13. toukokuuta ensimmäistä kertaa Lahdessa, Lahden Messukeskuksessa. Suomalaista sisua ja voimaa maailmankartalle nostanut kilpailu tunnetaan tervehenkistä voimailua kannustavana ja suurta yleisöä viihdyttävänä tapahtumana. Tapahtumaa on järjestetty alan kilpailuista yhtäjaksoisesti pisimpään maailmanlaajuisesti katsottuna.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen -kilpailussa mitellään erilaisissa voimaa, nopeutta ja kestävyyttä vaativissa lajeissa. Miesten sarjan lajeina ovat muun muassa yli satakiloisten kivien nosto ja tukkipunnerrus. Naisten kilpailussa työnnetään muun muassa aisapainoltaan 180-kiloisia kottikärryjä. Suomen Vahvin Mies 2016 -titteliä nähdään Lahden Messukeskuksessa puolustamassa lahtelainen Niko Vesterinen. Pääkilpailu kuvataan YLE TV2 -kanavalle sekä YLE Areenaan.

Suomen Vahvin Mies -yhdistys tarjoaa lajin harrastajille mahdollisuuden edetä kansainvälisiin koitoksiin. Suomen Vahvin Mies -kilpailun voiton myötä on vuosien saatossa maailmalle lähtenyt tunnettuja suomalaisvoimailijoita, esimerkiksi Jouko Ahola, Janne Virtanen ja Riku Kiri. Yhdistyksen perustajien, alan konkareiden Ilkka Nummiston ja Markku Suonenvirran mukaan yhdistyksen päätarkoituksena on kilpailujen järjestämisen ohella edistää erityisesti nuorison liikuntaharrastusta.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen Lahden Messukeskuksessa perjantaina ja lauantaina 12.-13.5.2017. Juhlagaala Lahden Sibeliustalossa lauantaina 13.5.2017.

Liput verkkokaupasta

Lisätiedot:

www.suomenvahvinmies.fi
Tapahtumasivu facebookissa

Markku Suonenvirta
p. 0500 526 922
suomen.vahvinmies@smail.fi

Niko Vesterinen
p. 044 575 5509
n.vesterinen89@gmail.com

suomi