Ajankohtaista

Raksa avaa portit Hennalaan

13.3.2017

Tulevana viikonloppuna järjestettävillä Raksa-messuilla esitellään uudenlaista tulevaisuuden kaupunkiasumista, kun Hennalan vanha punatiilikasarmi ympäristöineen esittäytyy tapahtumassa omalla teemaosastollaan. Sunnuntai-iltapäivänä alueesta kiinnostuneet pääsevät vierailemaan myös paikan päällä. Suomen suurimpiin rakennusalan erikoistapahtumiin lukeutuva Raksa avautuu Lahden Messukeskuksessa perjantaina 17. maaliskuuta.

Kahden kilometrin päässä Lahden keskustasta sijaitseva, yli sadan vuoden ajan kaupunkilaisilta suljettuna ollut Hennala ja vehreät puistot ovat saamassa uuden elämän. Uusi alue on yhdistelmä kulttuurihistoriallisesti ainutlaatuista Lahtea, urbaania luontoa ja tulevaisuuden kaupunkiasumista. Monien mahdollisuuksien Hennalaan rakennetaan asuntoja, palveluja ja työpaikkoja tuhansille ihmisille. Lahden seutu on Suomen suurimpia kasvukeskuksia, ja tavoitteena on tehdä Hennalasta kiinnostava alue sekä yrittämisen, asumisen että matkailun näkökulmasta. 

Raksan Hennala-teemaosasto esittelee niin alueen historiaa, tätä päivää kuin monipuolista tulevaisuuttakin. Osastolla pääsee tutustumaan alueen suunnitelmiin ja tapaamaan alueen asiantuntijoita, yrityksiä sekä asukkaita. Sunnuntaina 19.3. vietetään Raksassa ja Hennalassa erityistä teemapäivää. Messuesittelyn lisäksi alueella on iltapäivällä avoimet ovet, jolloin miljööseen voi tutustua muun muassa suunnistusradan muodossa. Ilmainen messubussi kuljettaa Raksa-messuvieraita Lahden Messukeskuksesta Hennalaan. Paikan päälle voi tulla myös omalla autolla.

Raksa-messut Lahden Messukeskuksessa 17.-19.3.2017
Avoinna perjantaina ja lauantaina klo 10-17, sunnuntaina klo 10-16

Messuille kätevästi bussilla
Raksa-messuille järjestetään ilmainen bussikuljetus Lahden Matkakeskuksesta keskustan (pysäkki Sokos Hotel Seurahuoneen edessä) kautta Lahden Messukeskukseen

Toivotamme lehdistön tervetulleeksi messuille ja Raksa-seminaariin perjantaina 17.3.
Seminaari alkaa Lahden Messukeskuksen kokoustiloissa klo 10.10.
Raksa-ohjelmalavalla B-hallissa julkistetaan klo 13.00 Lahden Rakentajien yhdistyksen Vuoden Rakentaja sekä Raksan paras osasto. Sisäänpääsy messuille voimassa olevalla press-kortilla.
Ilmoittautuminen seminaariin viimeistään keskiviikkona 15.3.: minna.helminen@lahdenmessut.fi

Lisätiedot ja messuohjelma: www.raksamessut.fi

Lahden Messut
Projektipäällikkö Anne Koskinen, p. 040 581 0722, anne.koskinen@lahdenmessut.fi
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Minna Helminen, p. 0400 617 640 minna.helminen@lahdenmessut.fi

Tulevana viikonloppuna järjestettävillä Raksa-messuilla esitellään uudenlaista tulevaisuuden kaupunkiasumista, kun Hennalan vanha punatiilikasarmi ympäristöineen esittäytyy tapahtumassa omalla teemaosastollaan. Sunnuntai-iltapäivänä alueesta kiinnostuneet pääsevät vierailemaan myös paikan päällä. Suomen suurimpiin rakennusalan erikoistapahtumiin lukeutuva Raksa avautuu Lahden Messukeskuksessa perjantaina 17. maaliskuuta.

Kahden kilometrin päässä Lahden keskustasta sijaitseva, yli sadan vuoden ajan kaupunkilaisilta suljettuna ollut Hennala ja vehreät puistot ovat saamassa uuden elämän. Uusi alue on yhdistelmä kulttuurihistoriallisesti ainutlaatuista Lahtea, urbaania luontoa ja tulevaisuuden kaupunkiasumista. Monien mahdollisuuksien Hennalaan rakennetaan asuntoja, palveluja ja työpaikkoja tuhansille ihmisille. Lahden seutu on Suomen suurimpia kasvukeskuksia, ja tavoitteena on tehdä Hennalasta kiinnostava alue sekä yrittämisen, asumisen että matkailun näkökulmasta. 

Raksan Hennala-teemaosasto esittelee niin alueen historiaa, tätä päivää kuin monipuolista tulevaisuuttakin. Osastolla pääsee tutustumaan alueen suunnitelmiin ja tapaamaan alueen asiantuntijoita, yrityksiä sekä asukkaita. Sunnuntaina 19.3. vietetään Raksassa ja Hennalassa erityistä teemapäivää. Messuesittelyn lisäksi alueella on iltapäivällä avoimet ovet, jolloin miljööseen voi tutustua muun muassa suunnistusradan muodossa. Ilmainen messubussi kuljettaa Raksa-messuvieraita Lahden Messukeskuksesta Hennalaan. Paikan päälle voi tulla myös omalla autolla.

Raksa-messut Lahden Messukeskuksessa 17.-19.3.2017
Avoinna perjantaina ja lauantaina klo 10-17, sunnuntaina klo 10-16

Messuille kätevästi bussilla
Raksa-messuille järjestetään ilmainen bussikuljetus Lahden Matkakeskuksesta keskustan (pysäkki Sokos Hotel Seurahuoneen edessä) kautta Lahden Messukeskukseen

Toivotamme lehdistön tervetulleeksi messuille ja Raksa-seminaariin perjantaina 17.3.
Seminaari alkaa Lahden Messukeskuksen kokoustiloissa klo 10.10.
Raksa-ohjelmalavalla B-hallissa julkistetaan klo 13.00 Lahden Rakentajien yhdistyksen Vuoden Rakentaja sekä Raksan paras osasto. Sisäänpääsy messuille voimassa olevalla press-kortilla.
Ilmoittautuminen seminaariin viimeistään keskiviikkona 15.3.: minna.helminen@lahdenmessut.fi

Lisätiedot ja messuohjelma: www.raksamessut.fi

Lahden Messut
Projektipäällikkö Anne Koskinen, p. 040 581 0722, anne.koskinen@lahdenmessut.fi
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Minna Helminen, p. 0400 617 640 minna.helminen@lahdenmessut.fi

suomi