Ajankohtaista

Päijät-Hämeen Jätehuolto palkittiin Raksa 2017 -messuilla

17.3.2017

Rakentamisen ja remontoinnin erikoistapahtuma Raksa avasi ovensa tänään perjantaina Lahden Messukeskuksessa. Ensimmäisenä messupäivänä tapahtumassa julkistettiin perinteisesti Lahden Rakentajien Yhdistyksen valitsema Vuoden Rakentaja. Tänä vuonna palkinnon ansaitsi Päijät-Hämeen Jätehuolto Oy pitkäjänteisestä työstään toimialueensa jätehuollon kehittämisessä. Yrityksen määrätietoisen työn seurauksena Kujalan jätekeskuksesta on rakennettu esimerkillinen toiminnallinen kokonaisuus. Rakentamisen eri osapuolia edustava Lahden Rakentajien yhdistys on valinnut vuoden rakentajan jo 14 kertaa, vuodesta 2004 lähtien.

Päijät-Hämeen Jätehuolto Oy on kymmenen kunnan omistama osakeyhtiö, joka hoitaa osakaskuntiensa jätteiden vastaanotto-, käsittely-, hyödyntämis- ja kehittämistehtävät sekä jäteneuvonnan. Lisäksi PHJ tarjoaa jätehuoltopalveluita elinkeinoelämälle. Yhtiö perustettiin 1993 ja se on vuodesta 1997 kehittänyt Kujalan jätekeskusta nykyiseen laajuuteensa siten, että vuonna 2015 sen kautta kulkeneesta yhdyskuntajätteestä hyödynnettiin peräti 92 % ja vastaanotetusta kokonaisjätemäärästä 89 %.

Raksa 2017 -messujen avajaispäivänä valittiin myös tapahtuman paras osasto, joka tänä vuonna on Tikkurilan osasto – ”vain linnunlaulu puuttuu”. Valinnassa tuomariston erityistä huomiota kiinnitti osaston linjakas perinteinen miljöö, jossa tuotteet ovat luonnollisessa ympäristössään. Raati halusi lisäksi suunnata huomiota myös messujen asiakaspalveluun. Positiivisen messuelämyksen vuoksi kunniamaininnan ansaitsi messujen yleisöravintola H16.

Raksa-messut Lahden Messukeskuksessa 17.-19.3.2017

Aukioloajat:
perjantaina ja lauantaina klo 10-17
sunnuntaina klo 10-16

Ilmaiset bussikuljetukset
Raksa-messuille järjestetään ilmainen bussikuljetus Lahden Matkakeskuksesta keskustan (Marolankadun turistipysäkki torin varrella) kautta Lahden Messukeskukseen.

Lisätiedot ja messuohjelma: www.raksamessut.fi

Lahden Messut
Projektipäällikkö Anne Koskinen, p. 040 581 0722, anne.koskinen@lahdenmessut.fi
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Minna Helminen, p. 0400 617 640, minna.helminen@lahdenmessut.fi

Rakentamisen ja remontoinnin erikoistapahtuma Raksa avasi ovensa tänään perjantaina Lahden Messukeskuksessa. Ensimmäisenä messupäivänä tapahtumassa julkistettiin perinteisesti Lahden Rakentajien Yhdistyksen valitsema Vuoden Rakentaja. Tänä vuonna palkinnon ansaitsi Päijät-Hämeen Jätehuolto Oy pitkäjänteisestä työstään toimialueensa jätehuollon kehittämisessä. Yrityksen määrätietoisen työn seurauksena Kujalan jätekeskuksesta on rakennettu esimerkillinen toiminnallinen kokonaisuus. Rakentamisen eri osapuolia edustava Lahden Rakentajien yhdistys on valinnut vuoden rakentajan jo 14 kertaa, vuodesta 2004 lähtien.

Päijät-Hämeen Jätehuolto Oy on kymmenen kunnan omistama osakeyhtiö, joka hoitaa osakaskuntiensa jätteiden vastaanotto-, käsittely-, hyödyntämis- ja kehittämistehtävät sekä jäteneuvonnan. Lisäksi PHJ tarjoaa jätehuoltopalveluita elinkeinoelämälle. Yhtiö perustettiin 1993 ja se on vuodesta 1997 kehittänyt Kujalan jätekeskusta nykyiseen laajuuteensa siten, että vuonna 2015 sen kautta kulkeneesta yhdyskuntajätteestä hyödynnettiin peräti 92 % ja vastaanotetusta kokonaisjätemäärästä 89 %.

Raksa 2017 -messujen avajaispäivänä valittiin myös tapahtuman paras osasto, joka tänä vuonna on Tikkurilan osasto – ”vain linnunlaulu puuttuu”. Valinnassa tuomariston erityistä huomiota kiinnitti osaston linjakas perinteinen miljöö, jossa tuotteet ovat luonnollisessa ympäristössään. Raati halusi lisäksi suunnata huomiota myös messujen asiakaspalveluun. Positiivisen messuelämyksen vuoksi kunniamaininnan ansaitsi messujen yleisöravintola H16.

Raksa-messut Lahden Messukeskuksessa 17.-19.3.2017

Aukioloajat:
perjantaina ja lauantaina klo 10-17
sunnuntaina klo 10-16

Ilmaiset bussikuljetukset
Raksa-messuille järjestetään ilmainen bussikuljetus Lahden Matkakeskuksesta keskustan (Marolankadun turistipysäkki torin varrella) kautta Lahden Messukeskukseen.

Lisätiedot ja messuohjelma: www.raksamessut.fi

Lahden Messut
Projektipäällikkö Anne Koskinen, p. 040 581 0722, anne.koskinen@lahdenmessut.fi
Markkinointi- ja viestintäpäällikkö Minna Helminen, p. 0400 617 640, minna.helminen@lahdenmessut.fi

suomi