Ajankohtaista

Niina Jumppanen on Suomen Vahvin Nainen

12.5.2017

Lahden Messukeskuksessa järjestettävän Suomen Vahvin Mies ja Nainen -kilpailun ensimmäisen päivän ohjelmassa oli naisten finaali sekä miesten sarjan karsintakilpailu. Naisten kilpailussa voittajaksi selviytyi Niina Jumppanen Oulusta. Poliisina toimiva Jumppanen on kokenut voimanainen, joka on menestynyt Suomen Vahvin -kilpailussa useasti ja voittanut sen vuonna 2012. Hän on myös Pohjoismaiden Vahvin Nainen vuodelta 2014 ja Maailman Vahvin Nainen -kilpailun hopeamitalisti vuodelta 2012. Suomen Vahvin Nainen -kilpailun lajeina olivat muun muassa työkoneen maastaveto, väkipyörä sekä 60-80 kiloa painavien säkkien lastaus ja työntö kottikärryillä.

Miesten sarjan karsinnasta jatkopaikkansa lauantain finaaliin lunasti 12 kilpailijaa. Puoliltapäivin käytävässä finaalitaistossa voitosta kamppailevat avoimessa sarjassa Niko Vesterinen, Jesse Matilainen, Martti Harjapää, Mika Törrö, Kari Heikkilä ja Petri Tapaninaho. Alle 105-kiloisten finaalissa kilpailevat Topias Reinikainen, Harri Peltomaa, Tommi Kujala, Ville Tiainen, Joona Vanhatalo sekä Veli-Matti Paasikangas. Finaalin lajeina ovat Herkuleen ote, rekanveto, väkipyörä ja jopa 150-kiloisten kivien nosto.

Suomen Vahvin Mies –yhdistyksen perinteikäs Suomen Vahvin –kilpailu juhlii tänä vuonna
30-vuotisjuhlaansa. Suomalaista sisua ja voimaa maailmankartalle nostanut kilpailu tunnetaan tervehenkistä voimailua kannustavana ja suurta yleisöä viihdyttävänä tapahtumana. Sitä on järjestetty alan kilpailuista yhtäjaksoisesti pisimpään maailmanlaajuisesti katsottuna. Kisaviikonlopun pääkilpailu kuvataan YLE TV2 -kanavalle sekä YLE Areenaan.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen -kilpailu Lahden Messukeskuksessa 12.-13.5.
Miesten sarjan finaali lauantaina 13.5. klo 12.00.

Kilpailun yhteydessä expoalue ja suuri kisaravintola. Alue avoinna klo 10-17.
 

Lisätiedot: www.suomenvahvinmies.fi
Tapahtumasivu facebookissa: Suomen Vahvin Mies ja Nainen 2017

Markku Suonenvirta
p. 0500 526 922
suomen.vahvinmies@smail.fi

Niko Vesterinen
p. 044 575 5509
n.vesterinen89@gmail.com

 

Lahden Messukeskuksessa järjestettävän Suomen Vahvin Mies ja Nainen -kilpailun ensimmäisen päivän ohjelmassa oli naisten finaali sekä miesten sarjan karsintakilpailu. Naisten kilpailussa voittajaksi selviytyi Niina Jumppanen Oulusta. Poliisina toimiva Jumppanen on kokenut voimanainen, joka on menestynyt Suomen Vahvin -kilpailussa useasti ja voittanut sen vuonna 2012. Hän on myös Pohjoismaiden Vahvin Nainen vuodelta 2014 ja Maailman Vahvin Nainen -kilpailun hopeamitalisti vuodelta 2012. Suomen Vahvin Nainen -kilpailun lajeina olivat muun muassa työkoneen maastaveto, väkipyörä sekä 60-80 kiloa painavien säkkien lastaus ja työntö kottikärryillä.

Miesten sarjan karsinnasta jatkopaikkansa lauantain finaaliin lunasti 12 kilpailijaa. Puoliltapäivin käytävässä finaalitaistossa voitosta kamppailevat avoimessa sarjassa Niko Vesterinen, Jesse Matilainen, Martti Harjapää, Mika Törrö, Kari Heikkilä ja Petri Tapaninaho. Alle 105-kiloisten finaalissa kilpailevat Topias Reinikainen, Harri Peltomaa, Tommi Kujala, Ville Tiainen, Joona Vanhatalo sekä Veli-Matti Paasikangas. Finaalin lajeina ovat Herkuleen ote, rekanveto, väkipyörä ja jopa 150-kiloisten kivien nosto.

Suomen Vahvin Mies –yhdistyksen perinteikäs Suomen Vahvin –kilpailu juhlii tänä vuonna
30-vuotisjuhlaansa. Suomalaista sisua ja voimaa maailmankartalle nostanut kilpailu tunnetaan tervehenkistä voimailua kannustavana ja suurta yleisöä viihdyttävänä tapahtumana. Sitä on järjestetty alan kilpailuista yhtäjaksoisesti pisimpään maailmanlaajuisesti katsottuna. Kisaviikonlopun pääkilpailu kuvataan YLE TV2 -kanavalle sekä YLE Areenaan.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen -kilpailu Lahden Messukeskuksessa 12.-13.5.
Miesten sarjan finaali lauantaina 13.5. klo 12.00.

Kilpailun yhteydessä expoalue ja suuri kisaravintola. Alue avoinna klo 10-17.
 

Lisätiedot: www.suomenvahvinmies.fi
Tapahtumasivu facebookissa: Suomen Vahvin Mies ja Nainen 2017

Markku Suonenvirta
p. 0500 526 922
suomen.vahvinmies@smail.fi

Niko Vesterinen
p. 044 575 5509
n.vesterinen89@gmail.com

 

suomi