Ajankohtaista

Lahdessa vedetään rekkaa ja kannatellaan pakettiautoa-Suomen Vahvin valitaan viikonloppuna Lahden Messukeskuksessa

8.5.2017

Suomen Vahvin Mies ja Nainen kisataan 12.-13. toukokuuta ensimmäistä kertaa Lahdessa, Lahden Messukeskuksessa. Suomen Vahvin Mies –yhdistyksen perinteikäs kilpailu juhlii samalla
30-vuotisjuhlavuottaan. Suomalaista sisua ja voimaa maailmankartalle nostanut kilpailu tunnetaan tervehenkistä voimailua kannustavana ja suurta yleisöä viihdyttävänä tapahtumana. Kilpailun perustajat, voimamieslegendat Ilkka Nummisto ja Markku Suonenvirta ovat edelleen vahvasti mukana kilpailun järjestelyissä. Suomen Vahvin Mies -titteliä nähdään Lahden Messukeskuksessa puolustamassa lahtelainen Niko Vesterinen.

Alan kilpailuista maailmanlaajuisesti pisimpään järjestetyssä Suomen Vahvin -kisassa mitellään tänä vuonna kahdeksassa erilaisessa voimaa, nopeutta ja kestävyyttä vaativassa lajissa. Miesten parikilpailuissa vedetään valjaiden avulla kuorma-autoa ja nostetaan jopa 200 kilon painoisia kiviä eri korkeuksille. Niin miesten kuin naistenkin lajina nähdään Arnold Schwarzeneggerin Conan barbaari -elokuvasta nimensä saanut Conan-pyörä, jossa kisaajat kantavat jopa yli 200-kiloista akselia käsiensä varassa. Pisimmän matkan painoa pudottamatta kulkenut kilpailija voittaa lajin. Pääkilpailu kuvataan YLE TV2 -kanavalle sekä YLE Areenaan.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen Lahden Messukeskuksessa perjantaina ja lauantaina 12.-13. toukokuuta.

Kilpailuohjelma:

* Perjantaina miesten sarjan karsinta klo 11.00, naisten kilpailu klo 17.00
* Lauantaina miesten sarjan finaali klo 12.00

Kilpailun yhteyteen rakentuu yleisölle expoalue ja suuri kisaravintola.
Alue avoinna perjantaina klo 9-20 ja lauantaina klo 10-17

Lauantai-iltana juhlitaan 30-vuotisjuhlagaalan merkeissä Lahden Sibeliustalon Metsähallissa alkaen klo 18.30.

Kisaliput/gaalaliput verkkokaupasta: liput.lahdenmessut.fi

Lisätiedot: 
www.suomenvahvinmies.fi
Suomen Vahvin Mies ry. facebookissa

Markku Suonenvirta
p. 0500 526 922
suomen.vahvinmies@smail.fi

Niko Vesterinen
p. 044 575 5509
n.vesterinen89@gmail.com

Suomen Vahvin Mies ja Nainen kisataan 12.-13. toukokuuta ensimmäistä kertaa Lahdessa, Lahden Messukeskuksessa. Suomen Vahvin Mies –yhdistyksen perinteikäs kilpailu juhlii samalla
30-vuotisjuhlavuottaan. Suomalaista sisua ja voimaa maailmankartalle nostanut kilpailu tunnetaan tervehenkistä voimailua kannustavana ja suurta yleisöä viihdyttävänä tapahtumana. Kilpailun perustajat, voimamieslegendat Ilkka Nummisto ja Markku Suonenvirta ovat edelleen vahvasti mukana kilpailun järjestelyissä. Suomen Vahvin Mies -titteliä nähdään Lahden Messukeskuksessa puolustamassa lahtelainen Niko Vesterinen.

Alan kilpailuista maailmanlaajuisesti pisimpään järjestetyssä Suomen Vahvin -kisassa mitellään tänä vuonna kahdeksassa erilaisessa voimaa, nopeutta ja kestävyyttä vaativassa lajissa. Miesten parikilpailuissa vedetään valjaiden avulla kuorma-autoa ja nostetaan jopa 200 kilon painoisia kiviä eri korkeuksille. Niin miesten kuin naistenkin lajina nähdään Arnold Schwarzeneggerin Conan barbaari -elokuvasta nimensä saanut Conan-pyörä, jossa kisaajat kantavat jopa yli 200-kiloista akselia käsiensä varassa. Pisimmän matkan painoa pudottamatta kulkenut kilpailija voittaa lajin. Pääkilpailu kuvataan YLE TV2 -kanavalle sekä YLE Areenaan.

Suomen Vahvin Mies ja Nainen Lahden Messukeskuksessa perjantaina ja lauantaina 12.-13. toukokuuta.

Kilpailuohjelma:

* Perjantaina miesten sarjan karsinta klo 11.00, naisten kilpailu klo 17.00
* Lauantaina miesten sarjan finaali klo 12.00

Kilpailun yhteyteen rakentuu yleisölle expoalue ja suuri kisaravintola.
Alue avoinna perjantaina klo 9-20 ja lauantaina klo 10-17

Lauantai-iltana juhlitaan 30-vuotisjuhlagaalan merkeissä Lahden Sibeliustalon Metsähallissa alkaen klo 18.30.

Kisaliput/gaalaliput verkkokaupasta: liput.lahdenmessut.fi

Lisätiedot: 
www.suomenvahvinmies.fi
Suomen Vahvin Mies ry. facebookissa

Markku Suonenvirta
p. 0500 526 922
suomen.vahvinmies@smail.fi

Niko Vesterinen
p. 044 575 5509
n.vesterinen89@gmail.com

suomi