Tapahtuman ohjelma - muutokset mahdollisia

Lauantai 26.5.

10:00-19:00

Voimanoston SM-kilpailut

Laji: Raw voimanosto (RAW / Classic RAW) – Varuste voimanosto (Single ply / Multi ply)

SM-kilpailut ovat World Powerlifting Congress (WPC) alaisia kilpailuja ja niillä on Euroopan- ja Maailmanennätysarvo.

13:00-15:15

Otevoima

Miehet avoin 
Rolling Thunder maximi aloituspaino 85kg  5 kilon korotuksilla / 2,5kg Block 80mm /80kg aikapito napalms nightmare max

Naiset avoin
Rolling Thunder aloituspaino 40kg, 5 kilon korotuksilla/ 2,5kg Block 80mm/40kg aikapito napalms nightmare max

11:00-20:00

Suomen Vahvin Mies 2018 - karsinta

Miehet 105 kg ja avoin sarja

Lajit:
1. Tukinlastaus 5 kpl
2. Työkoneen nosto (mave)
3. Tukki max
4. Autonkannattelu

16:30-

Suomen Vahvin Nainen 2018

Lajit:
1. Autonkannattelu
2. Työkoneen nosto (mave)
3. Rekanveto köydellä istualtaan 20m
4. Kehikon kanto
5. Väkipyörä
6. Kivet

10:00-12:00

Buhurt

3 vastaan 3 harjoitusotteluita - mukana miehiä ja naisia

Iltapäivää kohden otetaan vapaampaa ottelua, mahdollisesti jo 1 vastaan 1 otteluita - muutokset mahdollisia.

 

10:00-20:00

Kädenvääntö

Haastekisoja sekä miesten, että naisten sarjoissa pitkin päivää.

Sunnuntai 27.5.

10:00-16:00

Voimanosto SM-kilpailut

Lajit:
RAW penkkipunnerrus – Varuste penkkipunnerrus (Single ply / Multi ply)
RAW maastanosto – Varuste maastanosto (Single ply / Multi ply)

SM-kilpailut ovat World Powerlifting Congress (WPC) alaisia kilpailuja ja niillä on Euroopan- ja Maailmanennätysarvo.

12:00-17:00

Suomen Vahvin Mies 2018 -finaali

Lajit
1. Rekanveto köydellä istualtaan 20m
2. Kehikon kanto
3. Väkipyörä
4. Kivet

Oikeus lajimuutoksiin pidetään.

10:00-12:00

Buhurt - Medieval Combat Sport

SM-liigan 1vs1 otteluita, sarjoissa Profight ja Sword&Shield.

Painosarjat miehillä: 80 kg - 80-90 kg - Yli 90 kg
Painosarjat naisilla: Alle 75 kg - Tasan tai yli 75 kg
klo 10.00 - 12.00 välillä
Miehissä otteluparit Mikko Jalonen (seura Muurinmurtaja, Tampere) vs Kristian Jalo (seura Muurinmurtaja Tampere) ja Teemu Laiho (seura Päijät-Häme Medieval Combat, Lahti) vs Risto Järvinen (seura Tavastia Armigeri, Hämeenlinna)
Naisissa ottelupari Kata Somogyi (seura Muurinmurtaja, Tampere) vs Anette Luukkonen (seura MCS Aboensis, Turku)

klo 14.00 - 15.00
Miehet 80-90kg otteluparit Kristian Jalo (seura Muurinmurtaja Tampere) vs Antti Tarkkala (seura Tavastia Armigeri, Hämeenlinna) 
Teemu Laiho (seura Päijät-Häme Medieval Combat, Lahti) vs Risto Järvinen (seura Tavastia Armigeri, Hämeenlinna)
Miehet yli 90kg ottelupari Timo Teivonen (seura MCS Aboensis, Turku) vs Kristian Kumpulainen (seura Tavastia Armigeri, Hämeenlinna)
 

10:00-17:00

Kädenvääntö

Haastekisoja sekä miesten, että naisten sarjoissa pitkin päivää.
Noin klo 15:00 miesten superraskaan sarjan ottelu.

 

 

11:00-15:00

Wrestling

FCF Wrestling tarjoaa kiivasta ja kovaotteista toimintaa kamppailun ystäville, jotka kaipaavat dramatiikkaa ja näyttäviä urheilusuorituksia. Pro wrestling eli showpaini, on amerikkalainen urheiluviihdemuoto, joka yhdistää tehokkaasti taistelun ja viihteen.
Ottelut: klo 11:00, 13:00 ja 15:00.

 

Saitko messukutsun?